Book our services online and get 5% off! Click here!
наричан по-долу „СЛУЖИТЕЛ“, от другата страна, като страните се споразумяха за следното:
чл. 2. (1) Трудовият договор се сключва за неопределен срок.
(3) Настоящият договор е със срок за изпитване в полза на РАБОТОДАТЕЛЯ от 6 /шест/ месеца, считано от датата на влизане в сила на този договор.
(4) РАБОТОДАТЕЛЯТ предоставя на СЛУЖИТЕЛЯ подписан екземпляр от настоящия трудов договор след уведомяване на НАП, по реда на чл. 62, ал. 4 от Кодекса на труда.
чл. 3. (1) Общата продължителност на работното време на СЛУЖИТЕЛЯ е 8 /осем/ часа на ден, при петдневна работна седмица, от понеделник до петък включително, освен ако длъжностната характеристика на заеманата позиция и Правилникът на вътрешния трудов ред не изискват от служителя друго.
(2) Работното време е без точно фиксирани времеви граници, разделено е на часове и се определя съгласно правилата на вътрешния трудов ред на РАБОТОДАТЕЛЯ.
(2) Всички данъци, вноски за социално и здравно осигуряване, както и всички други дължими по закон (с изключение на вноските, които съгласно разпоредбите на българското законодателство са за сметка на РАБОТОДАТЕЛЯ) се приспадат от възнаграждението на СЛУЖИТЕЛЯ, определено в ал. (1) по-горе.
(3) РАБОТОДАТЕЛЯТ заплаща на СЛУЖИТЕЛЯ работната заплата на петия работен ден от месеца, следващ месеца, за който заплатата е дължима.
(4) Работната заплата се изплаща по банков път или в брой.
(5) СЛУЖИТЕЛЯТ може да получава бонусно заплащане, в допълнение към трудовото му възнаграждение, по преценка на РАБОТОДАТЕЛЯ и в зависимост от степента на изпълнение на служебните му задължения.
(2) Времето и начина на ползване на платения годишен отпуск се уговарят допълнително с РАБОТОДАТЕЛЯ. Платеният годишен отпуск по ал. (1) се ползва с предварително писмо разрешение на РАБОТОДАТЕЛЯ.
(3) СЛУЖИТЕЛЯТ е задължен да заяви пред РАБОТОДАТЕЛЯ желания размер на отпуска и датите на ползването му не по-малко от 7 /седем/ дни предварително.
чл. 6. (1) СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава да извършва всички действия, които съгласно изискванията на заеманата от него длъжност са в рамките на неговите задължения, съгласно длъжностната характеристика и Правилата за вътрешния трудов ред на РАБОТОДАТЕЛЯ.
(2) СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава да изпълнява всякакви други задължения, които са в кръга на неговата компетентност или които са му възложени от РАБОТОДАТЕЛЯ, при спазване разпоредбите на българското законодателство, като:
а) да изпълнява стриктно устните и писмените указания и нареждания на РАБОТОДАТЕЛЯ, които се отнасят до трудовата функция на СЛУЖИТЕЛЯ;
б) да се грижи за обратната информация до управителя за проведени срещи и разговори с клиенти на партньори на РАБОТОДАТЕЛЯ;
в) да помни и записва поставените задачи и да ги изпълнява незабавно;
г) да съобразява поведението си със стила на представяне на РАБОТОДАТЕЛЯ пред трети лица;
д) да не укрива или премълчава обстоятелства или събития, които могат да доведат до неблагополучия в текущата работа;
е) да не поема писмени или устни задължения от името на РАБОТОДАТЕЛЯ, в случай, че не е бил изрично упълномощен за това от него.
ж) да придобива знания и умения, необходими за изпълнение на длъжността, посочена в чл. 1 на този договор;
з) да повишава и развива професионалните си знания и умения, както и да участва в обучения и семинари и програми за развитие, организирани или предлагани от РАБОТОДАТЕЛЯ;
и) да използва пестеливо и оптимално ресурсите на компанията при изпълнението на задълженията си.
(3) СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава да изпълнява трудовите си функции добросъвестно и съгласно изискванията на закона, настоящия договор, Правилата за вътрешния трудов ред и допълнителни инструкции на РАБОТОДАТЕЛЯ, като при изпълнение на задълженията си ще използва целия си професионален опит, умения и знания и ще действа с оглед запазване интересите на РАБОТОДАТЕЛЯ.
(4) СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава да изпълнява задълженията и отговорностите, които са му възложени от РАБОТОДАТЕЛЯ по Кодекса на труда, Закона за задълженията и договорите и за тяхното приложение.
(5) СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава да спазва работното време, заложено във Вътрешните правила на РАБОТОДАТЕЛЯ, да използва работното си време пълноценно и, при необходимост, да работи в извънработно време, за да изпълнява адекватно задълженията си съгласно позицията и длъжностната си характеристика
(6) СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава да работи винаги в интерес на РАБОТОДАТЕЛЯ. В случай, че отношенията между СЛУЖИТЕЛЯ и трето лице в контакта с РАБОТОДАТЕЛЯ предполагат съмнение за обективността на СЛУЖИТЕЛЯ, същият ще уведомява РАБОТОДАТЕЛЯ в деня на узнаване на обстоятелствата обуславящи такова съмнение.
(7) СЛУЖИТЕЛЯТ e длъжен да уведомява РАБОТОДАТЕЛЯ, в случай че в сферата на дейност на РАБОТОДАТЕЛЯ, последният има взаимоотношения със свързано лице на СЛУЖИТЕЛЯ.
(8) СЛУЖИТЕЛЯТ е длъжен да пази служебна тайна при условията установени за РАБОТОДАТЕЛЯ от нормативните актове на Република България, както и да спазва разпоредбите на наднационалното законодателство.
(9) СЛУЖИТЕЛЯТ има право да получава и бонусно заплащане в допълнение към трудовото му възнаграждение по преценка на РАБОТОДАТЕЛЯ, в зависимост от степента на изпълнение на служебните му задължения.
(10) РАБОТОДАТЕЛЯТ ще поема разноските на служителя при изпълняване на служебните му задължения. Начина на отчитане и допустимите размери на разноските следват да бъдат уговорени допълнително между страните.
(11) СЛУЖИТЕЛЯТ е длъжен да води, събира и отчита добросъвестно пред РАБОТОДАТЕЛЯ разходооправдателните документи за направените разноски.
чл. 7. (1) По време на действие на настоящия трудов договор, както и в продължение на 5 (пет) години след прекратяването му СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава да не разпространява поверителна информация, свързана с дейността на РАБОТОДАТЕЛЯ, включително, но не само: данни за клиенти или трети лица, за които получи данни или свързани с РАБОТОДАТЕЛЯ.
(2) СЛУЖИТЕЛЯТ е длъжен да не използва известната нему информация, свързана с дейността на РАБОТОДАТЕЛЯ за набавяне на облаги за себе си и/или за другиго.
(3) СЛУЖИТЕЛЯТ е длъжен да не се възползва от името и престижа на РАБОТОДАТЕЛЯ си за цели, различни от съвестното изпълнение на служебните си задължения.
(4) За конфиденциална /поверителна/ информация се счита всяка информация от системата или архива на РАБОТОДАТЕЛЯ, както и вътрешно организационните правила, документи и информация за управление на процеси и информация на РАБОТОДАТЕЛЯ.
(5) СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава да не изнася и борави извън работното пространство с информация и лични данни, станали му известни в процеса на работа при РАБОТОДАТЕЛЯ, както по време на трудовото му правоотношение, така и след прекратяването му.
чл. 8. СЛУЖИТЕЛЯТ се задължава, по време на действието на трудовия договор и 1 /една/ година след това да не извършва дейност или да бъде служител, контрагент на лице, осъществяващо дейност, еднаква или сходна с или конкурентна на дейността на РАБОТОДАТЕЛЯ, както и да съдейства по какъвто и да било начин, пряко или непряко за извършването на такава дейност.
чл. 9. (1) РАБОТОДАТЕЛЯТ има изключителното право да използва за свои цели, без разрешението на СЛУЖИТЕЛЯ и без заплащане на допълнително възнаграждение, всички произведения, обекти на авторско право, създадени от СЛУЖИТЕЛЯ в рамките на трудовото му правоотношение с РАБОТОДАТЕЛЯ.
(2) РАБОТОДАТЕЛЯТ има изключителното право, без разрешение на СЛУЖИТЕЛЯ, да използва и да заяви регистрация и получаване на защитен документ на негово име, по отношение на всички обекти на индустриалната собственост, създадени от СЛУЖИТЕЛЯ, които имат служебен характер по смисъла на закона.
чл. 10. (1) До изтичане на срока по чл. 2, ал. (3) настоящият договор може да бъде прекратен по реда на чл. 70 от Кодекса на труда от РАБОТОДАТЕЛЯ;
(2) След изтичане на срока по чл. 2, ал. (3) този договор може да бъде прекратен от всяка една от страните по него, с едномесечно писмено предизвестие и на основанията, предвидени в Кодекса на труда
(3) В случай на прекратяване на трудовия договор, независимо от основанието за това, страните са длъжни да уредят всички задължения от имуществен и неимуществен характер, както и всички насрещни претенции, възникнали във връзка с този договор.
(4) В случай на прекратяване на трудовия договор, независимо от основанието за това, СЛУЖИТЕЛЯТ е длъжен да предаде на РАБОТОДАТЕЛЯ или на упълномощено от него лице всички вещи, предоставени му от РАБОТОДАТЕЛЯ (в т.ч. ключове за офис-помещения, документация и др.). Предаването се удостоверява с приемно-предавателен протокол.
чл. 11. (1) По време на действието на трудовия договор, СЛУЖИТЕЛЯТ има право да сключва допълнителен трудов договор или граждански договори за личен труд само с представителното писмено разрешение на РАБОТОДАТЕЛЯ.
(2) „Свързано лице“ по смисъла на този договор е такова попадащо в определението за свързано лице, съгласно § 1 от Допълнителните разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс;
(3) Относно въпроси неуредени от трудовия договор и неговите приложения, ще се прилагат разпоредбите на Кодекса на труда.
(4) СЛУЖИТЕЛЯТ е длъжен да участва в процедура за атестация на всеки шест месеца при условия и ред, определени от РАБОТОДАТЕЛЯ;
(5) СЛУЖИТЕЛЯТ и РАБОТОДАТЕЛЯТ се съгласяват да разрешават всички спорове, възникнали по повод или във връзка с настоящия договор чрез преговори. В случай, че не бъде постигнато съгласие, спортът ще бъде отнесен до съответния компетентен съд.
(6) Настоящият договор е изцяло в съответствие с волята на страните по него и може да бъде изменян и допълван само с писменото им съгласие.
(7) Трудовият договор и всички споразумения към него се подчиняват на и се тълкуват в съответствие със законите на Република България във всяко едно отношение.
(8) Приложение – неразделна част от настоящия договор – е длъжностната характеристика на длъжността по чл. 1.
Този договор се състави и подписа в два еднообразни екземпляра на български език.